Розділ 3. Монтаж
Інформація, що міститься в цьому розділі, може бути використана підрядником як посібник з монтажу EPDM-систем Firestone відповідно до рекомендацій виробника. Крім того, вона може допомогти підряднику і проектувальнику провести інспекційну перевірку після завершення робіт. Для зручності ми скомпонували цю інформацію в хронологічному порядку. Кожна стадія монтажу ілюструється одним або більше 3-вимірними ескізами. За необхідності отримання додаткової інформації можна ознайомитися з 2-вимірними ескізами, наведеними наприкінці цього посібника.
Цей розділ містить у собі такі підрозділи:
3.1 Монтаж мембрани
3.2 Виконання шва
3.3 Кріплення мембрани в кутовому переході
3.4 Вертикальні фартухи
3.5 Гідроізоляція кутів
3.6 Гідроізоляція труб
3.7 Гідроізоляція водостічних воронок і водостоків у парапетах
3.8 Температурні деформаційні шви
3.9 Карнизні звіси
3.10 Закінчення на вертикальних поверхнях
3.11 Ремонт мембрани
3.12 Інше
3.1 Монтаж мембрани
3.1.1 Монтаж мембрани: загальні положення
Компанія Firestone рекомендує для кожної системи такі розміри листів за шириною:
Система | Ширина листів (м) |
Баластова – Інверсійна | 3,05 – 6,10 – 7,62 – 9,15 – 12,20 – 15,25 |
Повністю приклеєна | 3,05 – 5,08 – 6,10 |
R.M.A. | 6,10 – 7,62 – 9,15 |
M.A.S. | 6,10 – 7,62 – 9,15 – 12,20 |
B.I.S. | 2,28 – 3,05 |
При похолоданні робочі характеристики мембрани можуть погіршуватися. Зокрема шар тальку та туге пакування мембрани можуть збільшити час, необхідний для повернення форми мембрани після розпакування до початкового стану взимку.
У повністю приклеєних системах складки, що залишаються на мембрані після розкатування рулону в зимовий час, ускладнюють її рівномірне приклеювання до основи. Тому компанія Firestone рекомендує використовувати стандартні листи шириною 3,05м або 5,08м, що не мають заводських швів або складок.
Системи R.M.A. і M.A.S., що закріплюються механічно, також можуть бути схильні до впливу холодної погоди при використанні листів великого розміру, які після укладання кріпляться рейками. Компанія Firestone рекомендує використовувати в холодну погоду листи шириною 6,10 м або систему з рейкою в шві B.I.S., в якій застосовуються листи меншого розміру, що не мають складок.
Перед укладанням покрівельної мембрани підрядник повинен перевірити поверхню основи на відповідність вимогам технології Firestone. Будь-які дефекти основи повинні бути усунені, а поверхня, остаточно підготовлена під укладання, повинна відповідати раніше викладеним вимогам. Необхідно, щоб основа була ретельно очищена від усіх гострих предметів і/або матеріалів, здатних пошкодити мембрану. У разі необхідності слід очистити основу або укласти на неї захисне полотно.
Рулон EPDM-мембрани слід покласти якомога ближче до місця його укладання. Простіше помістити рулон у потрібне місце, ніж зіткнутися з необхідністю переміщення окремих EPDM листів після їх розгортання. Напрямок розкочування рулону вказано на упаковці.
Перед і під час укладання мембрани слід оглядати упаковку і сам рулон на предмет можливих пошкоджень. Усі мембрани повинні розгортатися, розправлятися і розміщуватися на основі без натягування. Переміщення листів у бічному напрямку може здійснюватися шляхом загладжування і пропускання під них повітря. Перед будь-яким закріпленням, відрізанням або з’єднанням кожен лист мембрани слід залишати у вільному стані щонайменше на 30 хвилин. Листи більшого розміру (шириною від 12,20м до 15,25м) потребують більшого часу (45 хв.) для “релаксації”. У разі раптового випадання опадів слід вирізати отвір у змонтованій мембрані над кожним водостоком для видалення води, що накопичується.
EPDM-листи слід укладати таким чином, щоб шви між суміжними полотнами мембрани і шви фартухів могли забезпечувати ефективне видалення води з покрівлі. Для спрощення процесу укладання і забезпечення більш чіткої підгонки всі виконувані розрізи повинні бути прямолінійними. Для цього компанія Firestone рекомендує використовувати ножиці, маркери і крейдяні шнури.
При з’єднанні сусідніх листів нахлестом слід залишати достатній запас матеріалу на нахлест залежно від типу шва і системи кріплення. Матеріал для кріплення підбирається згідно з відповідними вказівками. Для полегшення процесу виконання примикань мембрани по периметру покрівлі та в місцях її перетину з внутрішніми стінами будівлі слід залишати в зазначених місцях запас мембрани близько 150 мм.
Для тимчасового закріплення мембрани до моменту її остаточного прикріплення до основи може знадобитися тимчасове баластування. Як тимчасовий баласт можуть використовуватися мішки з піском або інші неабразивні матеріали (наприклад, гумові покришки тощо). Ні в якому разі не слід залишати вільно укладені листи мембрани без тимчасового баласту.
3.1.2 Укладання мембрани з використанням баласту
Область застосування
Ця технологія застосовується для баластових та інверсійних систем.
Інструкція з укладання
Розмістити листи, що примикають один до одного, з перехлестом не менше 100 мм і дати їм можливість відлежатися. Якомога швидше навантажити вільно укладені листи:
– Гравієм, округлої форми, без гострих граней відповідного розміру (фракція 16-32 мм). Переконатися в тому, що покрівельна мембрана повністю покрита баластом. Для цієї мети потрібен баласт вагою не менше 50 кг/м2. Однак цей матеріал може не завжди забезпечувати повне покриття мембрани або відповідати місцевим нормативним вимогам.
– Щебенем твердих порід, відсортованим за розміром. Цей тип баласту містить у своєму складі уламки і може пошкодити EPDM мембрану в процесі укладання. Тому компанія Firestone рекомендує укладати між баластом і мембраною розділовий шар геотекстильного полотна (щільністю не менше 200 г/м2).
– Бетонною бруківкою (плитою) з гладкими краями. Відстань між плитами має становити не більше 10 мм. У цьому разі безпосередньо під бетонну плиту слід укласти розділювальне полотно або додатковий шар EPDM мембрани.
– Для інших цілей (гідроізоляція парковок автомобілів та ін.) можуть використовуватися інші типи баласту, однак такі об’єкти потребують проведення особливого аналізу. У цих випадках необхідно вивчити вимоги місцевих стандартів щодо типу, відповідного розміру і мінімальної ваги баласту, а також проконсультуйтеся з Технічним відділом компанії Firestone.
– У разі проведення робіт з реконструкції покрівлі можливе повторне використання наявного гравію в новій покрівельній системі за умови, що він має відповідний розмір і вагу. Крім того, в цьому випадку рекомендується укладання захисного полотна (щільністю не менше 200 г/м2) між EPDM мембраною і гравієм, який повторно насипається.
Баласт не слід зберігати на даху в купах. Його необхідно рівномірно розподіляти по поверхні EPDM мембрани згідно з вимогами за допомогою м’яких пристосувань (візків з гумовими колесами, гумових скребків тощо), уникаючи їх безпосереднього контакту з мембраною. Розподіл баласту навколо деталей даху слід проводити руками або ногами, щоб уникнути їх пошкодження. Весь баласт, що зсувається під час укладання пішохідного настилу, має бути розподілений навколо нього з метою збереження необхідного середнього ступеня покриття.
На покрівлях з карнизним звісом не допускається встановлення гумових пішохідних настилів ближче 3 м від краю. Ці ділянки слід закрити бетонною бруківкою (плитою).
В інверсійних системах безпосередньо на EPDM мембрану укладається теплоізоляційний шар екструдованого полістиролу. Плити слід укладати із зазором не більше 6 мм. Не слід приклеювати ізоляційні плити до мембрани або одна до одної. Поверх теплоізоляції потрібно укладання геотекстильного полотна з перехлестом не менше 100 мм для внутрішніх стиків і не менше 150 мм для крайових стиків. У всіх місцях виходу на дах вертикальних конструкційних елементів будівлі край геотекстилю повинен знаходитися на 10 мм вище рівня баласту.
3.1.3 Укладання мембрани з використанням монтажного клею
Область застосування
Ця технологія застосовна для повністю приклеєних систем, а також як альтернатива механічному закріпленню зони периметру даху в механічно закріплюваних системах R.M.A., M.A.S. і B.I.S.
Інструкція з укладання
Розмістити листи, що примикають один до одного, з перехлестом не менше 100 мм і дати їм можливість відлежатися.
Відігнути перший аркуш мембрани таким чином, щоб відігнута половина рівномірно накрила невідігнуту, а зворотний шар мембрани і основа залишилися при цьому відкритими. Отримана складка повинна лежати рівно з метою зведення до мінімуму ймовірності утворення зморшок у процесі укладання і після нього. Перед приклеюванням слід видалити зайвий пил та інші забруднення. Очистити основу і поверхню першого аркуша, що клеїться, за допомогою жорсткої щітки.
Листи EPDM повинні приклеюватися до основи по всій поверхні за допомогою монтажного клею Bonding Adhesive. Перед нанесенням клею та під час роботи його слід ретельно перемішувати з метою отримання однорідної суміші без осаду на дні. Належне розмішування клею є найважливішим фактором забезпечення необхідних властивостей клею.
Монтажний клей слід наносити за допомогою валика тонким рівномірним шаром на обидві поверхні, що склеюються. Для забезпечення однакової тривалості сушіння поверхонь, що склеюються, компанія Firestone рекомендує проводити цю операцію удвох. Під час нанесення клею слід уникати утворення згустків і калюж. Надлишки клею збільшують час висихання і уповільнюють роботу. Використання автоматичних пристосувань для нанесення клею може прискорити роботу і поліпшити ступінь покриття за рахунок кращого розподілу клею. Для рівномірного нанесення клею слід використовувати валики великого розміру (шириною від 200 до 250 мм) з коротким ворсом, стійкі до дії розчинників. Не слід наносити Монтажний клей у місцях, які будуть згодом очищатися і з’єднуватися з іншим листом мембрани або з армованою смугою для зміцнення периметра QuickSeam Reinforced Fastening Perimeter Strip. Для розмітки межі шва, який має залишатися чистим, слід використовувати крейдяний шнур.
Почекати, поки клей не набуде липкої консистенції. Час сушіння може бути різним залежно від кліматичних умов і ступеня покриття. Для прискорення цього процесу в жодному разі не слід використовувати будь-які пристосування, що забезпечують сушку гарячим повітрям. Для перевірки ступеня висихання клею слід торкнутися поверхні сухим і чистим пальцем. При цьому слід натиснути пальцем на клей вертикально вниз з метою перевірки ступеня його адгезії.
Натисніть на шар клею під кутом для того, щоб переконатися в його висиханні по всій товщині. Якщо при цьому відчувається волога під час руху або в’язкість при відриві пальця, то це означає, що поверхні ще не готові до склеювання.
Поки перший лист сохне, розкладіть сусідні листи і дайте їм можливість відлежатися.
Приклеюйте мембрану, починаючи з місця її складки. Накочуйте вкриту клеєм частину листа на вкриту клеєм основу повільними і рівними рухами, щоб уникнути появи зморшок.
Для забезпечення належного контакту притисніть мембрану до основи в місці їх склеювання за допомогою жорсткої щітки. Додатковий натиск підвищує міцність склеювання. Для завершення процесу приклеювання цього листа повторіть описану вище процедуру з другою частиною листа. За температур нижче 10 °С необхідно вживати особливих запобіжних заходів. При деяких поєднаннях температури і вологості повітря на поверхні клею можлива конденсація вологи. У цьому разі склеювання поверхонь проводити не слід, а необхідно дочекатися зміни атмосферних умов, висушити поверхню за допомогою сухого, чистого ганчір’я, додатково нанести тонкий шар клею і продовжувати процес у звичайний спосіб.
3.1.4 Укладання мембрани: механічно закріплювана система з армованою стрічкою R.M.A.
Область застосування
Ця технологія застосовна для механічно закріплюваних систем R.M.A.
Інструкція з укладання
Стрічки QuickSeam R. M. A., що використовуються в цій системі, прикріплюються до основи механічним способом за допомогою пластин і кріпильних елементів, після чого до них клеїться EPDM мембрана з використанням традиційних методів виконання самоклейних швів.
Для визначення проєктної схеми розташування R.M.A. стрічок і розміру вітрових зон із підвищеними навантаженнями (зон високих вітрових навантажень, таких як зовнішня межа покрівлі, коньок, підстава парапетів, підстава технічних надбудов над дахом будівлі і т. ін.) слід вивчити місцеві нормативні вітрові навантаження і виконати розрахунок.
На металевих профнастилах необхідно, щоб стрічки встановлювалися якомога більш перпендикулярно напрямку хвиль, щоб уникнути ослаблення несучої конструкції. По периметру покрівлі та в зонах високих вітрових навантажень EPDM мембрана може або цілком приклеюватися до основи вищеописаним способом, або додатково прикріплятися до неї механічно з використанням одного або двох додаткових рядів стрічок R.M.A., що йдуть паралельно раніше встановленим стрічкам. Уздовж внутрішньої межі крайової зони, де додаткові рейки решетування йдуть перпендикулярно парапету, встановлюють поперечні Т-подібні стрічки.
Переконайтеся в тому, що смуги R.M.A., які перетинаються, знаходяться в контакті одна з одною для забезпечення безперервної структури кріплення EPDM мембрани.
Встановлення стрічок R.M.A. проводиться згідно з необхідною схемою за допомогою узгоджених з виробником пластин з кріпильними елементами або рейками з кріпильними елементами. При використанні пластин можливе застосування автоматичних пристроїв кріплення з метою економії часу.
Перед кріпленням EPDM мембрани до стрічок слід переконатися в тому, що EPDM листи добре розгладжені та не мають складок або зморшок. Порядок кріплення EPDM мембрани до R.M.A. стрічок описується в наступному розділі.
Під час роботи на суцільній основі (бетон, деревина тощо) можливе використання в практичних цілях альтернативної схеми для розміщення листів EPDM і R.M.A. стрічок. У цьому разі листи і рейки, що встановлюються в зонах, прилеглих до зовнішньої межі покрівлі, укладаються паралельно парапету. Листи центральної частини покрівлі можуть укладатися в найбільш зручному напрямку.
Для відокремлення зони периметра даху від його центральної зони вздовж парапету мають бути встановлені суцільні ряди стрічок QuickSeam R.M.A.
3.1.5 Укладка мембраны: механически закрепляемая система M.A.S.
Область застосування
Ця технологія застосовна для механічно закріплюваних систем M.A.S.
Інструкція з укладання
У даній системі, мембрана механічно прикріплюється до основи за допомогою рейок, що встановлюються поверх листів мембрани, і ізолюється зверху самоклеючими смугами.
Для визначення проєктної схеми розташування рейок і розміру вітрових зон із підвищеними навантаженнями (зон високих вітрових навантажень, таких як зовнішня межа покрівлі, коньок, підстави покрівельних уступів, підстави технічних надбудов над дахом будівлі тощо) слід вивчити місцеві нормативні вітрові навантаження і виконати розрахунок.
На металевих профнастилах необхідно, щоб рейки встановлювалися якомога більш перпендикулярно напрямку хвиль, щоб уникнути ослаблення несучої конструкції. Для зменшення місць перетинів між внутрішніми швами і рейками, листи EPDM також слід розташовувати перпендикулярно напрямку хвиль настилу. Робоча бригада, яка укладає мембрану, повинна встигнути за робочий день укласти її на всю підготовлену під неї основу, захистивши її від атмосферного впливу. Листи EPDM слід розміщувати згідно з проєктною схемою з перехлестом не менше 100 мм, даючи їм можливість відлежатися після розгортання перед закріпленням.
Механічне закріплення мембрани здійснюється за допомогою рейок, які встановлюються перпендикулярно напрямку хвиль настилу. Біля зовнішніх меж покрівлі та в зонах високих вітрових навантажень EPDM мембрана може або цілком приклеюватися до основи вищеописаним способом, або прикріплятися до неї механічно з використанням одного або двох додаткових рядів рейок, що йдуть паралельно раніше встановленим рейкам. Уздовж внутрішньої межі крайової зони, де додаткові рейки йдуть перпендикулярно парапету, встановлюють поперечні Т-подібні рейки.
Перед установкою рейок поверх мембрани слід переконатися в тому, що EPDM листи добре розгладжені і не мають складок або зморшок, а також видалити з мембрани бруд і вологу. За допомогою крейдяного шнура намітити правильне розташування рейок згідно з проєктною схемою і переконатися в тому, що рейки встановлені прямолінійно.
Спочатку вийняти рейку з коробки і закріпити її з краю за допомогою кріпильного елемента. Ні в якому разі не слід відкривати коробку і виймати з неї рейки без необхідності, а витягайте її. Кріплення рейок слід проводити тільки за допомогою кріпильних елементів, узгоджених з компанією Firestone. Перший кріпильний елемент слід розташовувати максимум в 10 мм від краю рейки. Розташувавши рейку згідно зі схемою, слід із зусиллям натягнути її з протилежного кінця і встановити там іншу кріпильну деталь. Після цього повернутися до початку і встановити кріпильні елементи в заздалегідь пророблені в рейці отвори.
У разі необхідності розрізання рейок на місці монтажу, щоб уникнути появи гострих країв, слід її обрізати у вигляді півмісяця. Переконавшись у відсутності гострих країв, утворених такими зрізами, встановити на всіх кінцях рейок круглі прокладки (EPDM прокладки діаметром 50 мм) між рейкою і мембраною. Для кріплення рейок обрешітини в місцях їхнього перехлеста слід використовувати один кріпильний елемент.
Кріпильні деталі слід загортати на таку глибину, щоб головка вдавлювалася в рейку і розташовувалася трохи нижче рівня рейки. Кріпильні деталі повинні мати міцне зчеплення з настилом, але при цьому не повинні бути перетягнуті, оскільки це викличе надмірне вигинання рейок між точками кріплення. У разі викривлення рейки необхідно дещо послабити саморіз. Для закручування кріпильних деталей може використовуватися електричний шуруповерт з автоматичним регулюванням зусилля або автоматичне монтажне пристосування. Після налаштування (регулювання) інструменту послідовно загорніть усі кріпильні елементи.
Ні в якому разі не слід заздалегідь просвердлювати полімерні рейки, а також забивати в них кріпильні деталі за допомогою молотка. При роботі на бетонних або будь-яких інших основах, що вимагають попереднього висвердлювання отворів під кріплення, компанія Firestone рекомендує використовувати металеву рейку. Якщо полімерну рейку потрібно встановити в будь-яке положення, при якому неможливе використання заздалегідь пророблених отворів, то кріпильний елемент самостійно висвердлить отвір у рейці.
Поперечні рейки в Т-подібних з’єднаннях не повинні перетинатися. Вони повинні закінчуватися на відстані близько 250 мм одна від одної таким чином, щоб смуги, що наклеюються поверх них, не перекривали одна одну.
Під час роботи на суцільній основі можливе використання в практичних цілях альтернативної схеми розміщення полотен EPDM і рейок. У цьому разі листи і рейки, що встановлюються в зоні периметра, укладаються паралельно парапету. Листи центральної частини покрівлі можуть укладатися в найбільш зручному напрямку.
Для відокремлення зони периметра даху від його центральної зони вздовж парапету мають бути встановлені суцільні ряди рейок.
У разі суцільного приклеювання мембрани в зоні периметра не слід наносити монтажний клей на внутрішню частину крайніх листів, розташовану за зоною периметра даху.
3.1.6 Укладання мембрани: механічно закріплювана система “рейка у шві” (B.I.S.)
Область застосування
Ця технологія застосовна при механічному закріпленні полотен мембрани в місцях їх поздовжніх швів для систем (B.I.S.).
Інструкція з укладання
Полотна мембрани центральної частини покрівлі прикріплюють до основи за допомогою рейок, що розташовуються по центральній осі швів, які з’єднують сусідні листи.
Розмір листів слід вибирати залежно від необхідної відстані між рейками. Для визначення найбільш підходящої ширини листи можна скористатися наведеною нижче таблицею.
Відстань між рейками (м) | Ширина листа (м) | Ширина листа (фт) |
---|---|---|
0,94 | 1,14 (1/2 листа) | 3’9” |
2,08 | 2,28 | 7’6” |
2,85 | 3,05 | 10’ |
Для визначення проєктної схеми розташуванні рейок і розміру вітрових зон із підвищеними навантаженнями (зон високих вітрових навантажень, таких як зовнішня межа покрівлі, коньок, підстава парапетів, підстава технічних надбудов над дахом будівлі і т. ін.) слід вивчити місцеві нормативні вітрові навантаження і виконати розрахунок.
На металевих профнастилах необхідно, щоб листи мембрани і рейки встановлювалися якомога перпендикулярніше до напрямку хвиль, щоб уникнути ослаблення несучої конструкції. Робоча бригада, яка укладає мембрану, повинна встигнути за робочий день укласти її на всю підготовлену під неї основу, захистивши її від атмосферного впливу. Листи EPDM слід розміщувати згідно з проєктною схемою з перехлестом щонайменше 200 мм для поздовжніх швів і щонайменше 100 мм для – торцевих, даючи їм можливість відлежатися після розгортання перед закріпленням.
У центральній зоні покрівлі мембрана має закріплюватися механічно за допомогою рейок у місцях поздовжніх швів суміжних полотен мембрани. По периметру і в зонах високих вітрових навантажень EPDM мембрана може або цілком приклеюватися до основи вищеописаним способом, або прикріплюватися до неї механічно в швах. Якщо за результатами розрахунків вітрових навантажень потрібне більш часте встановлення рейок, то поверх мембрани можна встановити додаткову рейку відповідно до вказівок, наведених вище для системи M.A.S. Уздовж внутрішнього кордону крайової зони, де додаткові рейки йдуть перпендикулярно парапету, встановлюють поперечні Т-подібні рейки.
Перед встановленням рейок у швах слід переконатися в тому, що EPDM листи добре розгладжені і не мають складок або зморшок, а також видалити з мембрани бруд і вологу. Користуючись рулеткою/складним метром і крейдяним шнуром, намітити правильне положення рейок усередині 200-міліметрових перехрещень і переконатися в тому, що рейки встановлені прямолінійно. Як орієнтир для встановлення рейок слід використовувати попередню сусідню рейку. Не слід використовувати листи мембрани як напрямні.
Встановіть рейки як описано вище. Рейки, що перетинаються, не повинні находити одна на одну в кутах і Т-подібних з’єднаннях. Спосіб встановлення рейок у з’єднаннях зображено на малюнку.
Т-подібні з’єднання рейок у шві повинні виконуватися способом, описаним у наступному розділі.
Під час роботи на суцільній основі (бетон, деревина та ін.) можливе використання в практичних цілях альтернативної схеми для розміщення EPDM листів і рейок. У цьому разі листи і рейки, що встановлюються в зонах, прилеглих до зовнішньої межі покрівлі, укладаються паралельно парапету. Листи центральної частини покрівлі можуть укладатися в найбільш зручному напрямку.
Для відокремлення зон, що примикають до зовнішньої межі покрівлі, від її центральної зони, уздовж внутрішнього краю листів, що йдуть по периметру, має бути встановлений суцільний ряд рейок. У разі приклеювання мембрани в крайовій зоні не слід наносити монтажний клей на внутрішню частину крайніх аркушів, розташовану за внутрішньою рейкою, що відокремлює периметр покрівлі.