Підвал найчастіше використовується як технічне приміщення, наприклад, як склад, в якому можуть тимчасово зберігатися речі, які не використовуються. Крім того, тут можуть встановлюватися котли опалення, бойлери тощо Також може використовуватися як майстерня або спортзал. Надмірна вологість, викликана порушенням гідроізоляційного шару, може в дуже короткі терміни привести в непридатність речі, що зберігаються, і стати причиною зниження провідності електроконтактів, короткого замикання та виникненням пожежі. При цьому волога в поєднанні з теплом – чудове середовище для розвитку грибків і плісняви, причини безлічі захворювань серцево-судинної системи, легенів, зниження імунітету і різних алергічних реакцій, тому працювати, а тим більше займатися в такому приміщенні спортом категорично не рекомендується.
Навіть якщо підвал не використовується, порушення гідроізоляції і підвищена вологість чинять негативний вплив на елементи підстави будівлі. Так як найчастіше при будівництві підвальних приміщень використовуються бетонні блоки, вода, проникаючи всередину по капілярах, доходить до сталевого арматурного каркаса, тим самим запускаючи корозійні процеси. Крім того, вода може підніматися по капілярних каналах вгору по стінах, тим самим підвищуючи вологість у внутрішніх приміщеннях. Але все ж головна небезпека – це зниження несучої здатності основних конструктивних елементів будинку, що в перспективі може привести до дуже серйозних наслідків – просідання і деформації стін аж до часткового або повного їх обвалення.
Можна виділити дві основні причини підвищеної вологості в підвалі:
- порушення зовнішньої гідроізоляції, яка безпосередньо контактує з грунтовими водами і грунтом. Навіть якщо рівень залягання ґрунтових вод значно нижче, ніж розташована донна плита фундаменту, причиною потрапляння вологи може стати тала вода або опади, які потрапляють в грунт, прилеглий до фундаменту, через неякісне (зруйноване) вимощення. Особливо сильно це може проявлятися в міжсезоння (навесні і восени), коли не тільки зростає кількість опадів, що випадають, а й відбувається значний підйом рівня грунтових вод
- зростання вологості в підвалі може бути викликане утворенням конденсату, який утворюється через контакт теплого повітря, насиченого водяними парами, з холодними стінами підвалу. Чим вище буде різниця температур – тим інтенсивніше буде утворюватися конденсат і вище вологість. Вирішити цю проблему допоможе пристрій зовнішньої гідро і теплоізоляції фундаменту, організація хорошої вентиляції та дотримання режиму опалення підвалу.